13 Mayıs 2024 Pazartesi

ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN
ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN!
Bir “Anneler Günü’nü” daha geride bırakıyoruz. Her yıl olduğu gibi bu yılda “ANNELER GÜNÜ” için haftalar öncesinden duyurular, tanıtımlar, afişler ve benzeri çalışmalar yapıldı. Hatta en çok umutlanan da doğaldır ki iki kesim oldu. Birinci kesim, bugünü fırsata çevirerek ekonomik kazanç sağlamaya umut bağlayan esnaf kesimi, ikinci kesim ise, daha da doğaldır ki ANNELER umutla beklemeye başladılar.
Satıcılar ne kadar satış yapıp ne kazandılar bilemiyorum. Anneler ise, o çok fazla umut bağladıkları bir sarılmayı, bir el öpmeyi ya da “yarım elma gönül alma” misali gönülleri ne kadar hoş tutuldu onu da ölçmek zor tabiki.
Bunlar bir kenarda duruversin biz gelelim annelere. Önce anneyi bir tanımlayalım bakalım anne kimmiş, kime anne deniyor? Binlerce tanım yapmak mümkün ama ben birkaç tanımla anneyi anlatmaya çalışayım.
Anne dediğimde aklıma kim gelir biliyor musun?
Anne dediğimde beni hayata getirmek için dokuz ay boyunca acı içerisinde kıvranarak ama sonucundan mutluluktan uçacağını bilerek o acılara aldırmadan hem kendi yaşamını sürdürmeye çalışan hem de karnında bile doğuracağı bebeğinin sağlığını düzenlemeye çalışan insan gelir aklıma. Yani, annem gelir aklıma. 
Anne dediğimde aklıma kim gelir biliyor musun?
Anne dediğimde aklıma yüzyılın dehasını Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bu millete bahşeden Zübeyde Hanım geliyor aklıma.
Anne dediğimde aklıma kim gelir biliyor musun?
Anne dediğimde yok olmaya yüz tutmuş bir milletin direnişi sırasında kendi doğurmadıkları kurtuluş mücadelesi veren binlerce askere yiyecek, içecek, giyecek, silah ve mermi taşıyan Kara Fatmalar, Nene Hatunlar, Halide Edipler gelir aklıma.
Anne dediğimde aklıma kim gelir biliyor musun?
Anne dediğimde vatan için canlarını seve seve feda eden, sınır bekçilerini doğuran kadınlar gelir aklıma.
Anne dediğimde aklıma kim gelir biliyor musun?
Anne dediğimde ömür boyu engeliyle yaşamaya çalışan engelli bireyleri evlatlarının yaşamlarını kolaylaştırmak için mücadele eden kadınlar gelir aklıma.
Aslında anneler için yüzlerce tasvir ve tanım daha yapılır ama bunları daha öncelikli gördüğüm için sıralamak durumunda kaldım. 
Tüm annelerin ANNELER GÜNÜ kutlu olsun!
Yaşar GELER

İmparator Gazetesi Mehmet Ali Arslan
Sonraki Next Post
Önceki Previous Post
Sonraki Next Post
Önceki Previous Post